האיש שדלה ודלה ואז השקה לאחרים | הרב עזריאל יונה

"ובן משק ביתי הוא דמשק אליעזר" [בראשית טו].

אליעזר עבד אברהם הינו דמות מרכזית.

לאליעזר כמה תארים - עבד אברהם [שם כד] זקן ביתו [שם] המושל בכל אשר לו [שם].

ולאליעזר גם שם נוסף, 'דמשק אליעזר'. כך קראו לו בפרשתנו. ודמשק על שום מה, על שום מוצאו מדמשק, תרגום אונקלוס שם או על שום הכותו את המלכים עד דמשק.

אך טעם נוסף מביא רש"י בשם חז"ל [יומא כח] לתוספת שם זה: נוטריקון הוא לאמר 'דולה ומשקה מתורתו של רבו'.

השמעתם, אומר הרב אזרחי, 'דמשק' צירוף משתי מילים הוא 'דולה ומשקה'.

מדוע איפוא בחרו את הצירוף משתי מילים אלו דווקא? כלום אי אפשר היה לבחור מילים אחרות, פשוטות יותר, או ציוריות פחות, ולבטא את תכנן על ידי צירוף אחר? [אולי רצו להכליל את הנוטריקון יחד עם שאר הנימוקים].

אך נראה כי דווקא מילים אלו מבטאות יותר מכל את אופיו של אליעזר.

לא קשה לתאר את מידת התורה, החינוך, המידות וההליכות שהורעפה על אליעזר, על ידי עצם שהותו במחיצתו של אברהם אבינו.

מה עוד כשלא זזה ידו מתוך יד רבו הגדול ושימושה גדול מלימודה. דומה כי אף ללא שום מאמץ מיוחד - נמצא אליעזר מלא וגדוש מכל מדה מתוקנה ושלמה.

אבל אליעזר לא הסתפק בכך.

אליעזר לא נהג ברבו מדת קליטה בלבד, אליעזר נהג באברהם מדת 'שאיבה' אליעזר 'דלה', הכין דלי ענק תלאו על חבל ארוך וחזק שלשל את הדלי לתוך מעמקי לבו ומוחו של רבו הגדול, אימץ שרירים משך בחבל והעלה את הדלי.

אליעזר שאב.

אך משהגיע הדלי אל אליעזר מלא על גדותיו מים חיים לא המתין אליעזר עד לשאיבתם של כל הצבאים, אלא מיד שפך אותו לגרונותיהם.

אליעזר לעצמו דלה דלה, שאב ומצץ.

אליעזר לאחרים מזג, הזרים והשקה.

זהו הפירוש של דולה ומשקה, ואין לך ביטוי הולם יותר לאישיותו של אליעזר מאשר שתי מילים אלו.

שתי המילים צורפו זו לזו למלה אחת אשר מבטאת יותר מכל את אישיותו של אליעזר עבד אברהם -  דמשק אליעזר.

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו