דאגה של צדיקים: אברהם וליצני הדור | הרב עזריאל יונה

ואלה תולדות יצחק בן אברהם, אברהם הוליד את יצחק [בראשית כה יט].

אומר רש"י: לפי שהיו ליצני הדור אומרים מאבימלך נתעברה שרה וכו'. מה עשה הקב"ה? צר קלסתר פניו של יצחק דומה לאברהם, והעידו הכל - אברהם הוליד את יצחק, וזהו שכתב וכו' שהרי עדות יש שאברהם הוליד את יצחק.

 

פלא עצום, הכי משום ליצנות מרושעת זאת יש לשנות סדרי בראשית?

הכי משום כמה דברי ליצנות משוללי טעם של כאלו הנושאים על עצמם 'כתר שם טוב' של ליצני הדור תפגע רוחו של אברהם אבינו?

כלום יש להעלות על הדעת כי אי מישהו יחדיר קורטוב של רצינות אל תוך דברי הריקנות של ליצני הדור?

 

מה מטרה יש בהם בתוך דברי ליצנות אלו, פרט לליצנות לשמה, הלא עיבורה של שרה מחוץ לגדרי הטבע הוא, לא היה כזאת לעולמים, מה איפוא ריוח יש להם מכך שמוציאים המה ברשעותם ובריקנותם את אברהם אבינו מן התמונה?

 

מה ריוח יש לרשעות והשחתת ליצנותם?

 

כמאה שנים עומד לו אברהם מן העבר האחד, יחידי, בודד מול עולם שלם ואינו מתפעל, העתה יתפעל עד כדי כך שיאלצו לצור צורה מיוחדת, כדי לסתום פיותיהם של מקטרגים ליצנים?

 

מסביר הרב אזרחי בספרו 'ברכת מרדכי כי האמת היא כי לא לעלבונו של אברהם אבינו או לבושתו דואגים כאן, לא נעשה כאן הנס כדי לסתום פיותיהם של מלעיזים, קרוב לומר כי אף בעלי החכמה הליצנותית המרושעת ידעו אל נכון כי אין בדבריהם מאומה פרט לליצנות מרוקנת מכל תוכן.

 

האמת היא כי אברהם אבינו, מודאג מאד היה מעצם התופעה כי הינו 'נושא' בפיותיהם של ליצנים, כואב היה מאד מאד את סבלם של אותם יצורי אנוש שהתדרדרו כל כך עד כי לא הרגישו אף לא בסבלם שלהם...

 

פניו נפלו לא מבושה עצמית עלבון או פגיעה, אלא כואב היה את עצם התדרדרותם. לא את הליצנות כאב, אברהם כואב היה את הליצנים ימים ולילות, וללא הרף מעת לידתו של יצחק אבינו הטרידה את מנוחתו עובדת קיומם של ליצנים, אשר נושא ליצנותם, הם אבות האומה אברהם ושרה ויצחק.

 

מחשבות הכפירה במלכות השם יתברך לא נתנו לו מנוח. מטכס היה עצה כיצד למנוע מן הליצנים את ליצנותם.

 

כדאי איפוא לחולל נס מיוחד לצור מחדש את צורתו של יצחק, כדי להשמיט מתחת רגלם את בסיס ליצנותם כדי שלא יתלוצצו.

 

למנוע מאברהם אבינו את הצער הנורא שכירסם בו למשמע כל ליצנות ולמראה כל ליצן.

 

כי זו היא שליחותו של אברהם, מוסר היה את נפשו על כל אחד מבאי עולם.

 

כדאי היה לו לאברהם שידוד מערכות עולם ובלבד שתמנע מאי מישהו ליצנות. כדאי היה לצור צורתו של יצחק ובלבד שתמנע על ידי כך ליצנות אחת, מליצן אחד.

 

זו היתה דאגתו של אברהם אבינו. מדאגה זאת הצילו הקב"ה, על ידי הנס הגדול.

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו