מתנדבים בחברותא | אורלי, משתתפת בחברותא

שלום שמי אורלי

מי שמע מכם על המונח 'המיגזר השלישי'? מסתבר שלא רבים.
לאמיתו של דבר מדובר בהגדרה של אחד המונחים הבסיסיים בתחום הסוציולוגיה. המגזר השלישי הוא בהגדרתו  "אירגונים ללא כוונת רווח ההולכים ומתרבים בארצות רבות עד לכדי הווצרותו של 'מגזר שלישי' הצומח לידו בנבדל ממגזר השוק והמדינה". תחום זה כולל בין היתר איפיונים וסוגים שונים של אלכרים [ארגונים ללא כוונת רווח] ;הסברים לגידולם הכמותי של אלכרים איפיונם השונים בארצות שונות; דפוסי עולה ומימון של אלכרי"ם, יחסי נתינה, פילנתרופיה וקרנות; אחריות חברתית של עסקים ועוד ועוד.
 
לשם מה כל ההקדמה התיאורטית הזו?
ובכן, אני דוקטורנטית לסוציולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. תחום ההתמחות שלי הוא ה'מגזר השלישי' בחברה הישראלית. במסגרת עבודת הדוקטורט שלי, ראיינתי לא מעט גופים ומוסדות התנדבותיים העושים את מלאכתם ללא כוונת רווח.
 
אחד מהם היה ארגון חברותא.
להבדיל מארגונים ומוסדות אחרים שכבודם במקומם מונח, הפעימה אותי העובדה כי מדובר באלפי אנשים שמוכנים לתרום מזמנם ללמוד וללמד יהדות. אין כאן טובות הנאה חומריות לאיש מבין הצדדים, לא ללומד, ולא למתנדב המלמד. גם למארגני המפעל, כלומר לאנשי חברותא, אין כל שאיפה או רצון להפיק תמלוגים גשמיים. אני חושבת שאני יכולה לקבוע, כי מכל הארגונים [הרבים] שבדקתי זה הארגון המרשים ביותר מבחינת רמתו הרוחנית, האנושית, והאידיאולוגית.
 
אחד מכללי המחקר הבסיסיים הנלמדים ב'שיטות מחקר במדעי החברה' הוא חובת הזהירות מחיבור רגשי למושאי המחקר כדי לשמור על אובייקטיביות, מהימנות, ותוקף המחקר. לצערי במקרה של חברותא, הפרתי את הכללים ברגל גסה, ומהר מאד חשתי שאני מבקשת להצטרף ולהיות חלק מן הארגון.
 
אנשי הצוות החביבים והמדהימים סדרו לי בשמחה 'חברותא' ואנו לומדות מזה כחודשיים. ובאשר למחקר? אני ממשיכה בו, עדיין באוניברסיטה [לא חזרתי בתשובה ועברתי לגור בבני ברק למי שדואג...], ומחפשת ארגונים מרתקים נוספים כמו זה שאני נמצאת בו עכשיו.
 
בהצלחה
 
 

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו