מה ההבדל בין שינוי לעקירה מן השורש | הרב עזריאל יונה

עשיו הרשע מצויין היה כידוע במצוות כיבוד אב. מביא היה ליצחק מזון כאשר אהב וניסה בכל כוחו לכבדו ולמלא את מחסורו. גם כאשר נשא עשיו נשים מבנות כנען , מספרת התורה, כי הוא הבחין שיצחק אביו לא מרוצה מכך - וירא עשו כי רעות בנות כנען בעיני יצחק  אביו, ועל כן לקח נשים אחרות – את מחלת ואת בשמת.

 

ומה ארע עם הנשים הראשונות? רש"י מסביר כי הוא לא נטש אותן, אלא הוא לקח נשים נוספות 'עליהן'.

 

הגמרא מסבירה, כי באותה שעה מחל לו הקב"ה על כל עוונותיו והוא אף עמד להתגייר ולשוב בתשובה שלמה, אלא שהנשים הראשונות שעדין נשארו מנעו ממנו את הזכות הזו.

 

בספר לקח טוב לומד מדברי הגמרא הללו את מהותה של התשובה. לעיתים אדם מבקש לעקור מידה מגונה, התנהגות לא ראוייה, ומחשבות טובות וחיוביות מתעוררות בקרבו. לפעמים הוא אפילו עושה צעד בכיוון הנכון, אלא שכעבור תקופה מתברר כי לא באמת חל שינוי, והכל שב לקדמותו. מדוע?

 מפני שלא היתה כאן עקירה מן השורש. הוא לא נטש לגמרי את התנהגותו הקודמת.

 

עשיו לקח נשים אחרות, אך הוא לא נפטר מן הראשונות. כלומר הוא עדיין חש זיקה אליהן ואל כל מה שהן מסמלות.

 

בעלי המוסר משלו על כך משל.

אדם נסע ברכבת מזרחה לכיוון ברלין, אלא שבאמצע הדרך גילה האיש כ הרכבת נוסעת מערבה, לכיוון ההפוך. האיש נבהל והחליט לעשות מעשה. הוא קם ממקומו והחל לרוץ בתוך הרכבת לכיוון מזרח. שחקו האנשים לטפשותו ואמרו לו: הריצה שלך למזרח לא מסייעת לך מאומה, שכן הינך נמצא עדיין על הרכבת הנוסעת מזרחה.

 

הדבר הנכון לעשות הוא, לרדת בהקדם מן הרכבת הזו, ולחפש רכבת הנוסעת בכיוון ההפוך. 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו