למה נדמה עשיו | מערכת האתר

למה נדמה עשו הרשע ואליפז ועמלק בנו וירבעם ונבוכדנצר והמן האגגי?

לאחד שמצא כסות בדרך תפשה בידו והכניס לתוך העיר, והיה מכריז ואומר אבדה זו של מי.

נתקבצו כל בני העיר ויצאו לקראתו. אמרו ראיתם איש פלוני כמה צדיק הוא כמה חסיד הוא

מיד עמדו ועשאוהו ראש וקצין עליהם שנה בשתי שנים ובשלש שנים בד' בה' עד שהחריב את כל העיר כולה.

לכך נדמו הרשעים.

לא בשכר שלש דמעות שהוריד עשו לפני אביו נתנו לו את הר שעיר שאין גשמי ברכה פוסקין ממנו לעולם?

לא בשכר ירבעם שהקשיב דבר לפני המלך נתנו לו י' שבטים?

לא בשכר מרודך שנהג כבוד באבינו שבשמים יצא ממנו נבוכדנאצר?

לא בשכר אגג שהיה בוכה ומתאנח בשעה שהיה חבוש בבית האסורין ואמר אוי לו שמא יאבד זרעו יצא ממנו המן?:

ילקוט שמעוני לפרשת תולדות


נקודות למחשבה:
א. צריך להבין את המשל לאותו אחד שמצא כסות בדרך. כנראה הכוונה שכל מה שהוא בא לעיר ומכריז אבדה זו של מי בכדי שיאמרו כמה חסיד הוא. אם כן אותה הכרזה שלו באה מתוך צביעות, לרכוש את אמונם של אנשי העיר. ואם מעשה זה של צביעות, וכנ"ל אצל עשו וירבעם וכל אותם רשעים. אז למה זכו לאותו שכר שמתואר במדרש.

ב. אם נתבונן בחלק שנוגע לעשיו, לא ברור במה זה דומה למשל. במשל, הסוף טראגי - העיר נחרבה. אבל אצל עשיו לא ברור מה הנזק שנעשה מכך שזכה להר שעיר. (במקביל לאגג למשל - נולד ממנו המן)

 

 

 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו