מדוע אהב יצחק כל כך את השדה | אסתר ויתקון

ברצוני להביע רעיון אחד בלבד בנוגע לפרשת תולדות הסוערת והגורלית, מתוך שפע העניינים החשובים והמשמעויות הגלויות והנסתרות הטמונות בה.
 
מדוע אהב יצחק כל כך את השדה ואת בנו עשו שהיה איש שדה?
 
אנו מוצאים את השדה לראשונה בנוגע ליצחק אבינו, בפרשה הקודמת, פרשת חיי שרה, כשרבקה מגיעה מחרן להינשא ליצחק, היא רואה את יצחק בשדה- "ויצא יצחק לשוח בשדה".  
 
בפרשת תולדות אנו שומעים שיצחק אהב את עשו יותר מבנו יעקב משום שהיה איש ציד, איש שדה. - "ויגדלו הנערים ויהי עשו איש ציד, איש שדה. ויעקב איש תם יושב אוהלים".
 
מאוחר יותר מבקש יצחק לברך את עשו לפני מותו ושולח אותו לשדה לצוד לו ציד ולהכין תבשיל. כולם זוכרים את השתלשלות המאורעות. רבקה מלבישה לבנה יעקב את בגדי החמודות של עשו כדי שהוא יביא לאביו את התבשיל הטעים למען יברכו את ברכת הבכורה . ואז מבקש יצחק מיעקב (שחושבו לעשו) להתקרב ולנשקו. יעקב עושה זאת ואביו יצחק אומר: "ריח בני כריח השדה אשר ברכו ה'". אנו גם יודעים שיצחק אינו רק רועה צאן אלא הראשון מבין האבות הזורע בשדות וקוצר יבולים מבורכים מאת ה'. 
 
מה פשר אהבתו זו של יצחק לשדה?
 
נראה לי שיצחק שעבר חוויה קשה מנשוא משנעקד על ידי אביו להעלותו קורבן עולה לה'.
 
(מספר פרושי חז"ל מתייחסים לחוויה קשה זו שעבר) היה זקוק למרפא של מרחבי השדה הפתוחים, שיש בהם שפע של מרחב, חיוניות עצומה מכל הגוונים והצבעים הטמונים בפרחי הבר, העצים וחיות השדה. גם הצלתו של יצחק מן העקדה באה לו מן האייל שנאחז בסבך.
 
וכך השדה על שפע גילויי החיים המפכים בו, הפך להיות סמל בנפשו של יצחק לאהבת ה' שאינה דרך פחד וחרדה, אלא דרך שמחת החיים והיצירה החופשית. מכאן שמובן מדוע חז"ל פרשו, שיצחק שיצא לשוח בשדה, יצא להתפלל בשדה, ואף התקין בה את תפילת מנחה. 
 
אותו חופש סוער, חיוני מדיף ריחות ברכת ה', מצא יצחק בבנו עשו, ועל – כן אהבו אהבה יתרה.
 
 

חברותא

פרשת השבוע: משפטים

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו