הספירה והציפייה | ישראל אדלר

ספירת העומר, הספירה לקראת יום מתן תורה בחג השבועות, נעשית לזכר הספירה שספרו בני ישראל בצאתם ממצרים.

49 ימים של המתנה וספירת הימים לקראת המאורע העיקרי שלשמו יצאנו ממצרים, האירוע המכונן אותנו כעם.

ספירה זו הנקראת על שם עומר השעורים המוקרב בבית המקדש ביומה הראשון של הספירה, בחג הראשון של פסח, נספרת בספירה קדימה-היום יום 1, היום 2 ימים,וכך הלאה.

השאלה היא, מכיוון שהספירה מבטאת ציפייה ליום מתן תורה, היה מתאים יותר לספור אותה בספירה לאחור. לדוגמא- עוד 49 ימים לקבלת תורה, עוד 48 ימים למתן תורה. וכך הלאה. כמו אדם שמצפה ליום חתונתו או נער המצפה לחופש הגדול, שסופרים כמה ימים נותרו להם, ולא כמה ימים עברו.

נדמה שהתשובה לשאלה זו טמונה בדברי חז"ל על הפסוק "כל צמא לכו למים"-"אין מים אלא תורה".

הבה ננסה להבין יחד,מה הדמיון בין התורה למים.

האם למים יש טעם?

תלוי במצבו של השותה.

לפני שנים הכרתי אדם שעבר על גופו את מוראות השואה. איש לא ידע מה בדיוק הוא עבר שם אך דבר אחד כולם ידעו, כאשר הוא אוחז בידיו את כוס המים ומברך עליה "שהכל נהיה בדברו" אמות הסיפים רועדות.

פעם אחת העז מישהו מן הסובבים לשאול אותו מה גורם לו להתרגש כל כך דווקא בברכה זו על המים, הוא הואיל לסבר את אוזננו.

ימים אחדים לפני סיום מלחמת העולם השנייה.כאשר הנאצים ימ"ש כבר הרגישו שהם מפסידים את המלחמה, החליטו להפסיק לתת מזון ושתייה ליהודים שבמחנה,כדי להמית אותם במיתה משונה זו.

את המים שלא הסכימו לתת לנו, מספר היהודי, היו רוחצים בהם את הסוסים. ואנחנו,לאחר כמה ימים ללא שתייה ליקקנו את המים מעל הסוסים!!

וממשיך ואומר ,אין לכם מושג כמה מתוקים היו המים הסרוחים האלו!

אם כן, המים משנים את טעמם לפי צימאונו של הלוגם מהם.

וכך גם התורה, למי שצמא אליה היא מתוקה מאין כמוה!!

וככל שהצמא גדל כך גדלה המתיקות.

ומכיוון שכך טיבה של התורה הרי שכל יום שעובר הינו בעל משמעות כי ככל שיותר צמאים אליה כך היא יותר מתוקה.

ולכן אנו סופרים את הימים שכבר עברו בכדי לציין כמה צימאון צברנו כבר וכמה מתיקות מצפה לנו כאשר נקבל את התורה.

קיץ בריא- ישראל אדלר.

 

Image

חברותא

פרשת השבוע: שלח

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו