הכלים מזהב והשטרות המזויפים | הרב עזריאל יונה

לקראת חתונתו של בנו העניק ראובן לבנו נדוניא יקרה בסך אלף דינרי זהב. מלבד זאת היה הבן סמוך לשולחן אביו שנים אחדות לאחר חתונתו.

 

לאחר שעברו מספר שנים ניגש האב לבן ואמר לו: כלו ימי סמיכותך על שולחני צא והרווח את לחמך.

 

לקח הבן את כסף הנדוניא שהיה לו וניגש אל השוק הגדול. כבר בדוכן הראשון ראה כלי זהב ששבו את עיניו. המוכר הבטיח לו כי מדובר בעסק טוב והוא יוכל לקבל ואתם במחיר מוזל. שמח הבן והוציא חמש מאות דינרים על כלי הזהב.

 

בחמש מאות הדינרים הנוספים קנה שטרות שעשויות, כך נאמר לו, להניב רווח גדול.

 

שב הבן לביתו שמח וטוב לב והראה לאביו את הסחורה הטובה שקנה.

 

הביט האב בכלים ותפס מיד כי מדובר בכלים שאינם שווים כמעט כלום. הוא הוציא פצירה וגרד את ציפוי הזהב כשהוא מראה לבן כי הם אינם עשויים אלא מחרס. שווים של הכלים אמר לו האב, אינו עולה על חמישה דינרים.

 

הראה לי את השקעתך השניה ביקש האב.

 

הוציא הבן את השטרות והוכיח לאב כי על פי הסכום הרשום בהם שווים הם אלפי דינרים. האב הבין כי גם פה רומה הבן והוא מחזיק בידו אוסף של שטרות מזוייפים. ניירות שאינם שווים מאום.

 

בשלב זה כבר לא יכל האב להתאפק והוא החל לצעוק על בנו: מילא בכלים שקנית הפסדת את כספך, אבל בשטרות הללו לא רק שלא הרווחת אלא אתה עברת ועדיין עובר עבירה פלילית, שכן אחזקת שטרות מזוייפים נחשבת לעבירה חמורה שעונשה הוא שנים רבות בכלא!

 

סיפור זה מהווה משל לימים בהם אנו נמצאים.

 

האדם במשך כל השנה לא מקיים מצוות כפי שהיה ראוי. גם במידות שבין אדם לחבירו הוא אינו בדיוק מושלם. הוא כועס, מתגאה, לעיתים גם מרמה.

 

הטענה על האדם אם כן היא כפולה: לא רק שהוא לא עושה מצוות – לא רק שהוא לא קנה כלים יקרים אלא כלים מחרס שאינם שווים מאומה, הוא גם משתמש בכוחות שלו לרכוש דברים הנחשבים לעבירה פלילית – הוא קונה שטרות מזוייפים.

 

בימי התשובה, מוטלת על האדם החובה לתפוס ככל יכולתו במצוות ולהתקרב אל ה'. אז, הוא לא רק מתרחק מן העבירות אלא הוא גם עושה עסק טוב. 

חברותא

פרשת השבוע: כי תצא חודש אלול

הרב אורי זוהר על חברותא

מה זה "חברותא"

"חברותא טלפונית" היא שירות ללא מטרות רווח, שמקשר בין גברים חילונים לחרדים, ובין נשים חילוניות לחרדיות, ומאפשרת לקבוע זמן איכות משותף קבוע, לשיחה ולימוד דרך הטלפון.

בבית, בקפיטריה, בדרך לבסיס או ללימודים, בזמן שלך ובפרטיות של הטלפון שלך, תוכל לשוחח ולדון על כל מה שמעניין אותך בעולם היהודי: שבת, חגים, כשרות, שידוכים וחינוך הילדים, כמו גם שאלת גיוס לצה"ל או הדרת נשים.

בשעה השבועית הקבועה שלכם תוכלו ללמוד ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותך, או פשוט לשוחח (וגם להתווכח לפעמים wink). ה"חברותא הטלפונית" שלך ישמח לענות לך כמיטב יכולתו ובמלוא הרצינות, ולא להשאיר לך אף שאלה ללא מענה.

 

האם ה"חברותא הטלפונית" הוא מעין רב?
ממש לא. מדובר באנשים כמוני וכמוך, שיש להם ידע רב ביהדות ועניין לחלוק אותו גם איתך. ולא, "החברותא הטלפונית" לא מקבל תשלום עבור הזמן שלו וגם לא מחזיר אותך בתשובה, הוא פשוט רוצה ממש כמוך, לצמצם קצת את הפער בין דתיים לחילונים.

רק על מנת לסבר את האוזן נספר, כי מאות אנשים ונשים שהכירו דרך "חברותא טלפונית", הפכו לידידים טובים, הכירו את המשפחות ואורח החיים השונה, השתתפו בשמחות וממשיכים להיות בקשר לבבי וחם עד היום.

ובמקרה שאין ביניכם "כימיה" מה עושים? אין שום בעיה, במאגר שלנו קיימים מאות חברותות טלפוניות נוספות, אחד מהם ודאי יתאים לך.

הצטרף כבר עכשיו ל"חברותא" הטלפונית שלנו, מלא את הפרטים כאן בטופס ונציג שלנו ישמח לחזור אליך לשיחה קצרה, על מנת להבין את הסגנון והבקשות שלך ולהתאים לך חברותא כלבבך.

ממתינים לך ממש מעבר לקו...


"חברותא"
לומדים להכיר

קצת פרסומים עלינו